فضای مجازی و طرح محدود سازی شبکه های اجتماعی، جفا به نیروهای مسلح

فضای مجازی و طرح محدود سازی شبکه های اجتماعی، جفا به نیروهای مسلح

طرح فضای مجازی و محدود سازی شبکه های اجتماعی جفا به نیروهای مسلح است که با افزودن فعالیتی غیر تخصصی و تخریبی به لحاظ روان شناختی جمعیتی موجب رودر رویی مردم و نیرو های مسلح خواهد شد.

✍🏻عباس آخوندی

🔸برای اولین بار است که طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی » پای نیروهای مسلح را به تمیشت امور اداری باز کرده‌است. حال آنکه بنا به تصریح اصل شصتم قانون اساسی، اعمال‏ قوه‏ مجریه‏ از طریق‏ رئیس‏ جمهور و وزراء است‏. این طرح نیروهای مسلح را روبه‌روی مردم قرار می‌دهد. این کار بزرگترین ظلم و جفا به نیروهای مدافع تمامیت ارضی و امنیت نظامی جمهوری اسلامی است که در جنگ تحمیلی رشادت‌ها و فداکاری‌های بی‌دریغ داشتند و ده‌ها هزار شهید تقدیم ملت کردند.

🔸فارغ از آشفتگی بیش از حد این طرح (محدود سازی شبکه های اجتماعی) و تشکیل کمیسیونی طی آن با ترکیبی از سه قوه که همه‌جور اختیارات دارد و منابع مالی فراوانی که بدون فرایندهای مشخص تخصیص و پاسخگویی روشن به هیچ مرجعی و بر خلاف قانون اساسی در اختیارش قرار می‌گیرد و در عین حال تحت امر رییس جمهور به‌عنوان هماهنگ‌کننده قوه مجریه نیست. و ‌هم‌چنین، فارغ از دست‌آویزی به قاعده‌ی نکوهیده‌ی جرم‌انگاری که تنها باید در مواقع ضرورت و در جهت توقف و بهبود روندها و رفتارهای نابه‌هنجار به‌کاربسته شود و استفاده بی‌جا از آن بخش اعظمی از مردم را در دایره حقوق کیفری قرار می‌دهد و نتیجه آن نه تنها بهبود رفتار نیست که مجرم‌انگاشتن گروه عظیمی از ملت است و در پیِ خود، گسترش تخلف و امنیتی کردن جامعه، سلب آزادی و امنیت شهروندان را به‌همراه دارد.

جرم انگاری فعالیت در فضای مجازی موجب معضلات فراوان خواهد بود

🔸حقوق‌دانان اجماع دارند که اگر جرم انگاری بر اساس سیاستی معقول و منطقی و مبانی مستحکمی صورت نگیرد، نه تنها نتیجه‌ی مطلوب به دست نخواهد آمد، بلکه خود موجب پیدایش معضلات اجتماعی بسیاری خواهد گشت.

🔸به این نکته نیز توجه داشته باشیم که طراحان این ایده عاجز از درک ابتدایی از ماهیت و روند پیشرفت فناوری و هوشمندسازی در جهان هستند. درست است که پیشرفت فناوری در این ساحت، جهانی از اطلاعات را در اختیار پدیدآوردندگان و کنترل‌کنندگان این شبکه‌ها قرار می‌دهد. و چنانچه از سکوی یک شهروند به آن نگاه کنیم یک جهنم اطلاعاتی را برای آحاد آدمیان فراهم می‌آورد.

🔸ولی واقعیت این است که ماهیت این فناوری خلق مسیل‌های سیل اطلاعات است و کسی نمی‌تواند جلوی حرکت سیل اطلاعات را در آنها بگیرد. پدیدآوردندگان می‌توانند بفهمند که سیل اطلاعات به کدام سو و چگونه در جریان است، ولی حتی نمی‌توانند روبه‌روی سیل بایستند. وقتیا این شبکه‌ها و به‌عبارت دیگر پلتفورم‌ها شکل گرفتند، ماهیت آن‌ها مستقل از آفرینندگان و پدید‌آورندگان آنها می‌شود. اشتباه طراحان این طرح این است که می‌خواهند در برابر حرکت و سیل جابجایی اطلاعات بایستند. و این ناشدنی است. بی‌گمان این سیل آنان را در هم خواهد پیچید.

🔸با تمام شرح فوق، نکته‌ی کانونی توجه نگارنده، هیچ‌یک از مساله‌های پیش‌گفته نبود. چون اقلیتی که به قدرت رسیده از این دست طرح‌های شتاب‌زده و خام زیاد ارائه داده و بیش از این ارائه خواهد داد. هرچند هر یک از آنها هزینه‌های فراوانی برای این ملت به‌بار خواهد آورد لیکن، چون بی‌نتیجه هستند، نهایتا شکست خواهند خورد. مشکل این طرح( محدود سازی فضای مجازی ) درگیرساختن بی‌مورد نیروهای مسلح که از شان اجتماعی والایی برخوردار هستند در طرحی که آشکارا بر خلاف مصالح ملی است و شکست آن پیشاپیش روشن است، می‌باشد.

🔸مشکل اصلی این طرح وارد ساختن نیروهای مسلح به فرایندهایی است که خارج از چارچوب دفاع ملی هستند و تنها بر اساس اغراض سیاسی طراحی شده‌اند می‌باشد. این قلم از سرفروتنی و ملت‌خواهی به افراد سرخوشی که سرمست از پیروزی بی‌رقیب هستند عرض می‌کنم که قدری به این کشور و این ملت رحم کنید و خدا را خدا را که نیروهای مسلح را وارد بازی‌های خود نکنید. نیروهای مسلح دارای شان و منزلتی بسیار فراتر از آن هستند که شما بخواهید آنان را هزینه‌ی هدف‌های خوار بکنید.

فضای مجازی

مطلب مرتبط :

لایکهایتان را با دقت بکوبید

بازدیدها: ۰