حواشی دریافت مدال نقره المپیک سعید ملایی

حواشی دریافت مدال نقره المپیک سعید ملایی

روز گذشته سعید ملایی جودوکار ایرانی مغولستان موفق شد مدال نقره بازی‌های المپیک را به دست بیاورد. او که در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم رقابت می‌کرد در فینال برابر رقیبی از ژاپن با یک امتیاز شکست خورد و به مدال نقره رسید.

سعید ملایی موفق به کسب مدال نقره المپیک ۲۰۲۱ توکیو شد.

به گزارش شهریارنگار، ملایی که سال ۲۰۱۹ به دلیل اعتراض به سیاست‌های ایران در عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی به آلمان مهاجرت کرد، نهایتا پناهنده مغولستان شد و با پرچم این کشور در رقابت‌های مختلف شرکت می‌کند.

همچنین فدراسیون جهانی جودو سه ماه پیش ایران را به دلیل خودداری از رویارویی ورزشکارانش با حریفان اسرائیلی به مدت چهار سال از شرکت در رقابت ها منع کرد.

او، اما روز گذشته به دلیل حذف زودهنگام ساگی موکی، بدون اینکه مسابقه‌ای با این حریف اسرائیلی دهد دستش به مدال المپیک رسید تا اولین ایرانی باشد که در جودو صاحب مدال المپیکی می‌شود؛ هرچند که این مدال به اسم کشور مغولستان ثبت شد.

اما مصاحبه سعید ملایی با تلویزیون اسرائیل پس از کسب مدال نقره المپیک حواشی زیادی در پی داشت. او در این مصاحبه کوتاه گفت در اسرائیل دوستان زیادی دارد و انرژی زیادی از آن‌ها گرفته و از همین جا این مدال را به آن‌ها تقدیم می‌کند.

صحبت‌های ملایی بازتاب زیادی در رسانه‌های مختلف دنیا داشت و بسیاری با تیتر «مدالم را به اسرائیلی‌ها تقدیم می‌کنم» به استقبال از صحبت‌های سعید ملایی رفتند. جمله‌ای جنجالی که کمتر کسی تصور می‌کرد از زبان سعید ملایی آنهم بعد از دریافت مدال نقره المپیک خارج شود.

سعید ملایی در پی بازتاب منفی صحبت‌های خود در بین تعداد زیادی از ایرانیان و با اشاره به کسانی که قصد تخریب او در اذهان عمومی را دارند در استوری اینستاگرامی خود عنوام کرد: «فیک نیوزها» را دنبال نکنید. همچنین وی افزود: مدال المپیک را «فقط» به دوستان و آشنایانم تقدیم می‌کنم. سعید ملایی با انتشار این استوری، به مخاطبان خود این پیام را رساند که از صحبت هایش درباره اسرائیل بد برداشت شده است.