انتقال «خودکشی» از غرب کشور به سمت استانهای مرکزی/ نگرانی از افزایش آن  پس از کرونا

انتقال «خودکشی» از غرب کشور به سمت استانهای مرکزی/ نگرانی از افزایش آن پس از کرونا

یک مسئول گفت:میانگین خودکشی در کشور ما حدود ۷.۲ درصددر هر ۱۰۰ هزار نفر ودر برخی استانها ۱۰، ۱۵ و ۲۰ درصد در هر ۱۰۰ هزار نفر است. که بانرخ اندکی رو به افزایش است واین نگرانی وجود دارد.که پس از شرایط کرونا این شیب بیشتر شود.

دکتر سید کاظم ملکوتی در وبیناری که به مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی و در جهت هم اندیشی جامعه روانپزشکی و اصحاب رسانه برگزار شد. یکی از استراتژی‌های پیشگیری از آن را ارائه خدمات “پیگیرانه” دانست. و اظهار کرد: نباید کسانی که اقدام به این عمل می‌کنند را رها کرد، باید پیگیر آنها بود. باید آنها را تشویق کرد تا از خدمات پیشگیرانه خودکشی استفاده کنند. میانگین کشور از شش درصد در هر ۱۰۰ هزار جمعیت طی ۱۰ سال گذشته به ۷.۲ درصد رسیده است و با نرخ اندکی رو به افزایش است.

این روانپزشک با بیان اینکه خدمات “پیگیرانه” تا سه برابر اقدام به آن را کاهش می‌دهد. ادامه داد: با همین خدمات پیگیرانه، استان آذربایجان غربی با سه میلیون جمعیت توانست. در طول یک سال حداقل ۲۰ تا ۳۰ مورد خودکشی در استان را کم کند. البته این خدمات در برخی استانها هم موفق نبوده و برای علت عدم موفقیت آن باید چالشها را پیدا کرد.

خودکشی از غرب کشور در حال انتقال به استانهای مرکز کشور است

به گفته ملکوتی، آمار خودکشی در استانهای ایلام، کرمانشاه، لرستان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویر احمد در چند سال گذشته بالا و اکنون رو به کاهش است. و در عین حال این آمار در استانهای خوزستان و مرکزی در حال افزایش است.

وی همچنین این را هم گفت که آمار خودکشی در استانها ثابت نیست .و به دلایلی نظیر بهداشت روانی، فرهنگی و اقتصادی معطوف می‌شود.

عضو هیئت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران، با بیان اینکه ایران در منطقه خاورمیانه از نظر مطالعات این رفتار رتبه نخست را دارد. بیشترین مطالعات در این منطقه توسط ایران انجام شده و ما دارای اطلاعات خوبی هستیم. تصریح کرد: مواجهه با آسیب‌های اجتماعی نظیر،طلاق، اعتیاد، ناراحتی اعصاب و روان و خودکشی مشکل تمام کشورها است. عملا طی پنج سال گذشته رسما از مقامات بالای کشور نظیر وزارت کشور و سازمان بهزیستی دستورالعمل برنامه‌ای برای کنترل آسیب‌های اجتماعی که یکی از آن خودکشی است آمده و از نگرش امنیتی خارج شده است. آمار این عمل مخفی نیست، دسترسی به آن سخت است.

این روانپزشک معتقد است که این عمل قابل پیشگیری است. و باید از سیستم ثبت وزارت وزارت بهداشت استفاده کرد. تا متوجه شد ماه به ماه و یا سه ماه به سه‌ماه چه اتفاقی در حوزه خودکشی رخ می‌دهد.

ملکوتی با بیان اینکه خودکشی از غرب کشور در حال انتقال به استانهای مرکز کشور است. ادامه داد: تجربه کشور ما نشان داده استانهایی که توانستند در زمینه پیشگیری خوب عمل کنند کاهش چشم گیری در این عمل داشته اند. چراکه این عمل قابل کنترل و کاهش است.

شادابی نام دیگر ….؟

وی با اشاره به اینکه مکرر خانم‌های باردار خودکشی و فوت کرده‌اند. یادآور شد: بارها و بارها زمانی که در روز جهانی خودکشی خواسته شده از آن صحبت شود. گفته‌اند اسمی از آن نیاورید. می‌گویند اسم آن را بگذارید “شادابی”. حدود سه سال پیش اسم روز جهانی پیشگیری از خودکشی را وزارتخانه گذاشت روز “شادابی”. و این در حالی است که کلمه “خودکشی” مهم است. چراکه فردی که فکر آن را دارد بدون خجالت به پزشک خود بگوید فکر “خودکشی” دارد. وقتی افراد فکر می‌کنند این مساله “ننگ” و “بی آبرویی” است به پزشک خود نمی‌گویند فکر آن را دارند. ۶۰ درصد افراد از خدمات پیشگیری این عمل استفاده نمی‌کنند چون فکر می‌کنند “ننگ” است و باید این “ننگ” را از بین برد. 

عضو هیئت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا نوشتن از “خودکشی” و انتشار مطالب آن در رسانه‌ها منجر به افزایش این عمل می‌شود؟، تصریح کرد: نوشتن نوع اقدام خودکشی برای افرادی که مستعد هستند جنبه تقلیدی داشته و از همین رو است که انتشار این اخبار اصولی دارد. برای مثال می‌گویند این اخبار صفحه نخست نباشد و به اخبار آب و تاب داده نشود چراکه ثابت شده است بر روی افراد مستعد به شکل تقلیدی اثر می‌گذارد اما انتشار آمار بر روی مسئولین و محققین اثر خود را می‌گذارد و انتشار آمار آن اثری بر افراد مستعد ندارد. چه بسا این آمار در روز جهانی خودکشی قابل طرح است‌. آمار باید در مناسبت‌ها گفته شود تا جامعه، محققین و مسئولین حساس شوند. این خود از جمله استراتژی‌های هفت‌گانه پیشگیری ازاین عمل است که در دنیا اجرا می‌شود.

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

دار زدن پسری در باغی در شهریار ؛ خودکشی یا قتل ؟؟؟؟