برررسی روند گسترش فیزیکی شهریار و مناطق حومه آن – شهر جدید اندیشه – با قابلیت‌های فناوری فضایی صورت گرفت:

برررسی روند گسترش فیزیکی شهریار و مناطق حومه آن – شهر جدید اندیشه –

شهر جدید اندیشه

با افزایش قیمت‌ها و فشار‌های اقتصادی، خرید و اجاره خانه در اطراف تهران افزایش پیدا کرده که این امر موجب رشد چشمگیر و توسعه شهر‌های حومه تهران از جمله شهریار و شهر جدید اندیشه در حومه شهریار شده است.

با افزایش قیمت‌ها و فشار‌های اقتصادی، خرید و اجاره خانه در اطراف تهران افزایش پیدا کرده است. این امر موجب رشد چشمگیر و توسعه شهر‌های حومه تهران به خصوص شهرک اندیشه شد. شهر اندیشه واقع در غرب استان تهران همجوار با استان البرز است. این شهر از نظر تقسیمات کشوری جزو شهریار بوده و در بخش مرکزی شهرستان شهریار واقع شده است. این شهرک در ابتدا برای جذب جمعیت مازاد کلانشهر تهران تأسیس شد. همچنین از تأسیس این شهر نتایج بسیار خوبی دیگری هم به دست آمد؛ از جمله می‌توان به جلوگیری از افزایش حاشیه نشینی در شهر تهران و کاهش ناهنجاری‌های احتمالی در حاشیه جنوب غرب تهران اشاره کرد.

تاریخچه شکل گیری شهر جدید اندیشهدر سال ۱۳۶۷ واگذاری قطعات زمین در فاز یک شهرک اندیشه به فرهنگیان شاغل در آموزش و پرورش شروع شد. به همین علت این شهرک در ابتدا به نام شهرک فرهنگیان نام‌گذاری شده بود. در سال‌های بعدی به علت مهاجرت زیاد به این منطقه به تدریج فاز‌های دیگر شهر اندیشه هم تأسیس شد. در حال حاضر شهرک اندیشه دارای ۶ فاز است که فاز یک آن طبق اصول شهرسازی سنتی ساخته شده و قدیمی‌ترین فاز به حساب می‌آید. در گذشته، بیشتر خانه‌های فاز یک ویلایی بودند، اما در حال حاضر به دلیل ساخت و ساز‌های متعدد، تبدیل به آپارتمان شده‌اند. فاز ۲ اندیشه دارای ساختار آپارتمان و ویلایی است و قدمت آن حدود ۲۵ سال است. فاز سوم اندیشه دارای خانه‌های ویلایی است. فاز‌های ۴ و ۵ اندیشه قدمت کمتری نسبت به بقیه فاز‌ها دارند. این فاز‌ها شامل خانه‌های ویلایی، آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی هستند. فاز ۶ بیشتر شامل زمین‌هایی با مالکیت خصوصی است.

روند گسترش فیزیکی مناطق حومه غرب تهران بررسی شد

از مزیت‌های عالی اندیشه می‌توان به دسترسی آسان به تهران و کرج، آب و هوای خوب و شهر سازی مدرن و… اشاره کرد. این شهرک از لحاظ امکانات هم در وضعیت خوبی قرار دارد. امکاناتی همچون وجود پارک و فضای سبز گسترده در نقاط مختلف شهرک، کتابخانه و فرهنگ سرا، وجود مدارس متعهد در همه مقاطع،، مراکز پستی و مخابراتی، وجود انواع بانک‌های دولتی و خصوصی، مراکز تجاری و اداری متعدد، درمانگاه های شبانه روزی و مراکز بهداشتی، میادین میوه و مواد خوراکی، پارکینگ‌های عمومی و…

با استفاده از قابلیت‌های فناوری فضایی، به پایش ماهواره‌ای گسترش فیزیکی شهرک اندیشه در اطراف شهر تهران در بازه زمانی ۳۰ ساله (۱۳۶۸-۱۳۹۸)، پرداخته شده است. 

بازدیدها: ۸۵